بازی و اسباب‌بازی

download

کارفرما : شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

مقام معظم رهبری در آخرین دیدارشان با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، دغدغه‌ی جدی خود را در حوزه‌ی«کودک»، «بازی» و «اسباب‌بازی» به‌عنوان یکی از موضوعات مهم و اثرگذار فرهنگی مطرح فرمودند. این بیانات معظمٌ‌له لزوم توجه جدی و همت مضاعف در این زمینه را دوچندان نموده است. لذا بر هر انسان معتقد به آرمان‌های انقلاب و نظام اسلامی واجب است که در حد توان و اختیارات خود در این حوزه ورود کند تا مرهم کوچکی بر دردهای دلسوزانه‌ی ایشان در این حوزه باشد.

یکی از حوزه‌های تمرکز مجموعه‌ی توسعه تفکر روش آفرین (تترا) در پنج سال گذشته، حوزه‌ی «بازی و اسباب‌بازی» بوده است که نتیجه‌ی مطالعات، تحلیل‌ها و فعالیت‌های مختلفی که در این حوزه انجام شده است، «طرح‌ها»، «محصولات» و «نوآوری»هایی در این زمینه می‌باشد. از آنجا که در این مجموعه فعالیت‌هایی در حوزه‌ی«سیا‌ست‌گذاری وبرنامه‌ریزی راهبردی»، «طراحی و توسعه‌ی سامانه‌ها و سیستم‌های مبتنی بر فضای مجازی» و «سبک زندگی اسلامی‌ایرانی» نیز انجام می‌شود، نگاه به موضوع بازی و اسباب‌بازی نگاهی ذوابعاد است. ضمناً با توجه به اینکه این مجموعه در سطوح مختلف «سیاست‌گذاری»، «طراحی سیستم و کسب‌وکار»، «طراحی بازی»، «تولید و توزیع اسباب‌بازی» و «ارائه‌ی خدمات مبتنی بر فضای مجازی به کودکان و والدین آنها» فعالیت‌هایی را انجام داده و تجربیاتی کسب کرده است، شناخت نسبتاً خوبی از «فضای مسئله»، «ذی‌نفعان و بازیگران این حوزه» و «فرآیندها و قواعد حاکم بر آن» در مجموعه تترا حاصل شده است.

مجموعه‌ی تترا نیز همچون سایر افراد و مجموعه‌های دغدغه‌مند نظام از مدت‌ها پیش نسبت به اهمیت بازی و اسباب‌بازی در ساختارهای ذهنی کودک و بالتبع سبک زندگی آینده‌ی او آگاهی پیدا کرده بود و بهبود فضای نامطلوب موجود را به‌نوعی تابع بسیج عمومی تمامی ظرفیت‌های نظام جمهوری اسلامی می‌دانست. لذا این مجموعه در گذشته نیز طرح‌ها و پیشنهاداتی را برای سامان‌دهی بازی و اسباب‌بازی در کشور به مسئولان و مراجع مختلف ارائه کرده بود؛ اما مشاهدات بیانگر این است که تغییر روند چندانی در این فضا به چشم نمی‌خورد. با این وجود به‌خاطر تأکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم توجه جدی به این موضوع، متن حاضر جهت بیان برخی فعالیت‌های در حال انجام توسط فرزندان ایشان در حوزه‌ی بازی و اسباب‌بازی و نیز ارائه‌ی پیشنهاداتی «عملی» و «ناظر به واقعیات و امکانات موجود» برای ساماندهی و اصلاح وضعیت کشور در این حوزه تدوین شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *