رصد فضای مجازی

background

کارفرما : شورای عالی فضای مجازی

 

با وجودیکه زمان زیادی از تأسیس مرکز ملی فضای مجازی نمی‌گذرد، وظایف این مرکز به سرعت در حال افزایش بوده و دامنه نظارت آن بسیار وسعت پیدا کرده است. لذا، نیاز به داشتن ابزار مناسب برای نظارت و کنترل فعالیت‌های داخلی و همچنین رصد این فضا در کل کشور، بیشتر احساس می‌گردد. یکی از ابزارهای کلیدی در این زمینه، ابزار رصد، تجمیع داده‌ها و داشبورد مدیریتی مرتبط با این حوزه است.

بی‌تردید پیاده‌سازی یک سیستم رصد و ابزارهای مناسب برای کنترل و ارزیابی که نیازهای مرکز ملی فضای مجازی را پوشش دهد، به بهبود فرایندهای مدیریتی (برنامه‌ریزی، کنترل، تصمیم‌گیری و …) و همچنین فرایندهای عملیاتی در آن مرکز خواهد انجامید. پیاده‌سازی و اجرای مکانیزه چنین سیستمی مزایای بسیاری دارد که ازجمله می‌توان به این موارد اشاره نمود:

· افزایش اشراف به فضای مجازی و شناخت صحیح از آن،

· بهبود تصمیم‌گیری‌ها از طریق در اختیار داشتن اطلاعات مناسب در زمان مناسب،

· کاهش هزینه از طریق کاهش نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید اطلاعات و دانش و همچنین صرفه‌جویی در وقت کارشناسان مختلفی که باید به تولید اطلاعات از داده‌ها بپردازند

· برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی بهتر

· امکان نظارت بهتر بر مراکز و سازمان‌های مرتبط و

· ایجاد ساختاری کارآمد برای فعالیت‌های شورا و پرهیز از حاکمیت روابط اداری غیرضروری

برای دستیابی به این مهم ابزارهای لازم برای دو نوع رصد و ارزیابی طراحی شده اند. یک دسته از این ابزارها مربوط به ارزیابی و نظارت بر دستگاه‌ها و اجزای حاکمیتی و رسمی فعال در حوزه فضای مجازی می‌شوند و دسته دوم رصد کاربران، نهادها و مجموعه‌های غیر حاکمیتی را هدف قرار داده اند. در حقیقت برای اشراف به فضای مجازی و داشتن شناختی درست و مناسب از این فضا لازم است علاوه بر ارزیابی شاخص‌ها و سنجه‌های مرتبط با فعالیت‌ها و اقدامات دستگاه‌های حاکمیتی رصدی مداوم از نحوه تعامل کاربران و افراد و مجموعه‌های جامعه با این فضا انجام شود. این دو نوع شناخت به کمک ابزارهای تحلیلی تأثیرات برنامه‌ها و اقدامات را نه تنها در رشد شاخص‌های قراردادی و رسمی که در بین کاربران و مخاطبان این فضا نشان خواهد داد. چنین ابزاری باعث خواهد شد تناسبی بین واقعیات و رشد شاخص‌ها برقرار شود و از تفاوت میان آنچه شاخص‌ها نشان می‌دهند با وضعیت واقعی فضا جلوگیری خواهد نمود.

به این ترتیب  این دو دسته ابزار همزمان با یکدیگر طراحی و پیاده‌سازی شده و مورد استفاده مرکز ملی و شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *