طرح غدیر

Books

کارفرما : پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران

 

ماموریت اصلی کتابخانه‌های دانشگاهی، فراهم کردن امکان دسترسی اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران به اطلاعات علمی و فنی سازمان‌یافته برای توسعه دانش است اما به دلایل گوناگون از جمله رشد روزافزون دانش بشری و تعداد فزاینده منابع اطلاعاتی که در دنیا منتشر می شود به علاوهء محدودیت منابع مالی، از کتابخانه‌ها نمی‌توان انتظار داشت که نیاز افراد زیر پوشش خود را تنها با استفاده از منابع خودشان پاسخ گویند. این واقعیت باعث شده است که استفاده از اصطلاح «دسترسی» به جای «مالکیت» در کتابخانه‌ها معمول شود و برنامه‌هایی پدید آیند که کتابخانه‌ها بتوانند از منابع یکدیگر برای پاسخ به نیاز مراجعان خود استفاده کنند. هدف اصلی این برنامه‌ها افزایش دسترسی به منابع کتابخانه‌هاست که این منابع می‌توانند مواد کتابخانه‌ای، خدمات کتابخانه‌ای، نیروی انسانی، تجهیزات، فضا و سایر تسهیلات کتابخانه‌ها باشند. دسترسی به منابع می‌تواند به صورت مستقیم و از طریق مراجعه خود استفاده‌‌کنندگان به کتابخانه‌ها یا به صورت غیرمستقیم و از طریق ارتباط کتابخانه‌ها با یکدیگر باشند.
«طرح غدیر: عضویت فراگیر کتابخانه‌ها»، راهکار جدیدی است که برای ایجاد دسترسی مستقیم استفاده‌کنندگان به منابع کتابخانه‌های دانشگاهی و براساس موفقیت و تجربه حاصل از «طرح تعمیم خدمات کتابخانه‌های تخصصی به افراد غیر عضو» طراحی شده است و به عنوان یک طرح دائمی به اجرا در آمده است.

براساس این طرح، اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از محلی که به عنوان مبدا برای آنها تعیین شده است، یک کارت عضویت در طرح و تعدادی کارت امانت دریافت می کنند و به عضویت طرح در می‌آیند.

 اعضای طرح با استفاده از کارت اول می‌توانند به کلیه کتابخانه‌های زیر پوشش طرح که به نام کتابخانه‌های مقصد شناخته می‌شوند، مراجعه و از تمامی خدمات آنها در محل استفاده کنند و در صورت نیاز، با سپردن هر کارت امانت یک جلد کتاب را که امانت دادنی باشد به امانت گیرند.

هدف اصلی این طرح ایجاد امکان دسترسی مستقیم و حضوری به منابع کتابخانه‌های زیرپوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق یک نظام رسمی و هماهنگ می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *