فرآِیندهای هفته پژوهش و فناوری

Research and Technology: Internationale Leitmesse für Forschung, Entwicklung und Technologietransfer

کارفرما : وزارت علوم تحقیقات و فناوری

 

یکی از ملزومات حرکت سازمان‌ها به سمت بهینه‌سازی فرآیندهای سازمانی، مستندسازی وضعیت موجود آن‌ها است. هدف از مستندسازی فرآیندهای یک سازمان به نوعی مدلسازی روند انجام اموری است که به هر شکل سازمان در آن دخیل است. وجود یک زبان مشترک و استاندارد به منظور مدل کردن فرآیندها کمک می‌کند تا این مستندات در شرایط زمانی و مکانی مختلف کارایی خود را از دست ندهند.

یکی از روش‌های یکپارچه و نظام‌مند برای طراحی، اجرا و پایش فرآیندهای سازمان، مدیریت فرآیندهای سازمان یا کسب‌وکار (BPM[1]) است. این روش به سازمان‌ها کمک کند تا بتوانند روابط کاری پیچیده موجود بین کارکنان، سیستم‌ها و فرآیندها را به گونه‌ای ساده‌سازی کنند که کاملا قابل فهم شده و از این طریق، بهره‌وری سازمان و رضایت مشتریان افزایش یابد. به کمک BPM می‌توان فرآیندهای سازمان را استخراج نموده و مشکلاتی موجود درجریان کار سازمان را از طریق شناسایی فرآیندهای معیوب برطرف نمود.

یکی از ابزارهای مفید BPM برای مدل‌کردن فرآیندهای سازمانی، استاندارد [۲]BPMN است. این استاندارد شامل مجموعه‌ای از اشکال گرافیکی است که مبتنی بر فلوچارت توسعه یافته‌اند. هدف اصلی BPMN فراهم نمودن مدلی قابل فهم برای تمام افراد سازمان می‌باشد. همچنین این استاندارد به راحتی قابل‌تبدیل به فرآیندهای ماشین‌خوان است به‌گونه‌ای که نرم‌افزارهای مدیریت جریان کار بتوانند آن‌ها را در سازمان به گردش بیاندازند.

هفته ملی پژوهش و فناوری هفته‌ای است که فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می‌آورد تا کلیه ذینفعان ضمن اطلاع از روندها و و ضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه‌ریزی و اقدامات بهتر و مهمتری را در دستور کار خود قرار دهند. انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آنها و همچنین ابعاد فرصت تعامل بین ذی‌نفعان این حوزه به شیوه‌های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه، فن‌بازار، همایش، سمینار، مصاحبه‌های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی فضایی را در کشور ایجاد می‌کند که ضمن ارتقای شان و جایگاه پژوهش و فناوری، بستری را برای ادامه راه تقویت و توسعه پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت، رفاه و امنیت برای مردم است، در ابعاد فرهنگی و اجتماعی فراهم نماید.

در این پروژه  مستندسازی وضع موجود فرآیندهای مربوط به هفته ملی پژوهش و فناوری انجام گرفته است. جهت نیل به این هدف، تعداد ۵۰ فرآیند از فعالیت‌های مرتبط با ستاد ملی هفته ملی پژوهش و فناوری زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای بررسی، مدل‌سازی و تهیه شناسنامه فرآیندها انتخاب گردید. همچنین تعداد ۱۴ فرم مرتبط با فرآیندهای مستخرج به همراه شناسنامه فرم جهت تسهیل فرآیندها طراحی گردید. جهت استخراج فرآیندهای مذکور، مصاحبه حضوری با حداقل ۱۰ نفر از مدیران و کارشناسان اصلی مختلف طی جلسات مکرر انجام گرفته است. مدل‌سازی تمام فرآیندها با استفاده از نسخه دوم استاندارد BPMN انجام گرفته شده است. در نهایت تمام فعالیت‌های هفته ملی پژوهش و فناوری به ترتیب زمانی در قالب CPM طراحی و تهیه گردیده است.

[۱] Business Process Management )BPM)
[۲] Business Process Modeling Notation)BPMN)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *