مساله‌یابی نظام مسابقات قرآنی در ایران

Quran

کارفرما : سازمان اوقاف و امور خیریه

 

 

یکی از این ابزارها و بسترها برای رواج، توسعه و گسترش فرهنگ و آموزه‌های قرآنی بین مردم مسابقات قرآنی است. امروزه مسابقات قرآن به عنوان یک حلقه‌ی مهم در زنجیره‌ی فرهنگ‌سازی و ترویج ارزش‌های قرآنی در نظام جمهوری اسلامی ایران تعریف شده است و همان‌طور که در منشور توسعه فرهنگ قرآنی نیز تعیین شده است، مسابقات قرآنی یکی از محورهای اصلی منشور و در ذیل «توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی» جایگاه ویژه‌ای را در بین فعالیت‌های قرآنی دارا است.

نکته‌ی مهمی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی وجود دارد این است که علی‌رغم تلاش‌های گسترده‌ای که در حوزه مدیریت و ساماندهی مسابقات قرآن در سطح کشور انجام شده است، مسابقات همچنان دارای مشکلاتی در حوزه مدیریت و راهبری هستند. اهمیت این موضوع با شناختی عمیق از فعالیت‌های فرهنگی مشخص می‌شود. همانگونه که مشخص است، فعالیت‌های فرهنگی در صورت عدم اجرای درست، محتوای خود را تحت الشعاع قرار می‌دهند و می‌توانند آسیب‌هایی جبران نشدنی در تبلیغ “ارزش” مورد نظر را به دنبال داشته باشند. لذا ضرورت دوری از آسیب‌های برگزاری نادرست مسابقات قرآن در کشور، بررسی، رصد و نظارت دائمی نظام مسابقات را ایجاب می‌کند.

اهمیت وجود ساختاری منطقی در فرآیند اجرای پروژه خود را در نتایج نشان می‌دهد. لذا در این پروژه سعی شده به منظور دستیابی به نتایج قابل قبول از یک ساختار منطقی پیروی شود. در این ساختار ابتدا روش انجام پروژه معرفی شد. سپس داده‌های جمع‌آوری شده و مورد نیاز برای اجرای این روش بیان گردیده است و در نهایت گزارشی از تحلیل یافته‌ها و داده‌ها آماده گردید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *