عارضه یابی صنعت قند بنیاد مستضعفان

sugar

در صنعت قند بنیاد لازم بود عوامل مؤثر بر کل صنعت که شامل عوامل قابل کنترل و غیر قابل کنترل هستند، شناخته شده و برروی آنها تحلیل درست انجام گیرد. برای رسیدن به عوامل کلیدی در صنعت قند شناسایی عوامل و نقش آنها  در سه دوره زمانی گذشته (زمانی که صنعت قند با مشکلات فعلی مواجه نبوده و سودآوری قابل قبولی داشته است)، حال (از شروع بحران و مشکلات جدی صنعت قند بنیاد) و آینده (پیش‍ بینی شرایط و عوامل مؤثر بر صنعت قند برای شناخت محیط آینده) لازم بود. مدلی که از این عوامل و ارتباطات بین آنها تشکیل شداین امکان را داد تا با توجه به شرایط پی‍ش­بینی شده برای آینده و نیز عوامل قابل کنترل و مدیریت، مسائل و مشکلات کلیدی و علل آنها را شناسایی نموده و در صدد اصلاح آنها برآمد.

روشی که به عنوان متدولوژی و رویکرد انتخاب شد، استفاده از حلقه­ های علی و معلولی[۱] و روش پویایی­ های سیستم[۲] بود. در این روش مدلی کلی شامل عوامل تأثیرگذار بر صنعت قند بنیاد ساخته شد. این مدل در شناسایی وضعیت گذشته (قبل از بحران)، حال (بحران) و پیش­بینی وضعیت آینده این صنعت مورد استفاده قرار گرفت. از آنجا که در این مدل می­توان تأثیر عوامل بر یکدیگر را مدل کرد، امکان تحلیل کل سیستم و بررسی میزان تأثیر عوامل مختلف در این صنعت امکان­پذیر شد. بعد از تکمیل مدل و تعیین متغیرها و عوامل قابل کنترل و غیر قابل کنترل ، نقاط و عوامل کلیدی را در صنعت قند بنیاد تعیین نموده و براساس آنها اقدام به طراحی راه­ حل، تدوین استراتژی و برنامه­ ریزی نمودیم. در شکل زیر رویکرد و متدولوژی گفته شده به صورت کلی نشان داده شده است.

Capture

در سطح صنعت به عوامل کلان و مشترک بین همه کارخانه­ ها پرداخته شد و تصمیماتی نیز که بر اساس تحلیلهای انجام شده در این سطح اتخاذ گردید از جنس تعیین سیاست، برنامه و اهداف کلان و یا تغییرات و اصلاحات کلی برای کارخانه­ ها و فعالیتهای آنها. به عنوان مثال تغییر تکنولوژی در این سطح به صورت کلان دیده شد و اما در جزییات تکنولوژی کارخانه­ ها و بهبودهای لازم در بخشهای جزئی، در این سطح بحثی شنده است. در این سطح سیاستهای کلان دولت، سندهای بالادستی موجود در این حوزه، مجموعه ­های اثرگذار، شرایط بازار، شرایط مواد اولیه، محصولات جانبی قابل تولید در این صنعت و عواملی در این سطح مورد بررسی قرار گرفت. بالتبع عوامل کلیدی انتخاب شده و نتایج حاصل از تحلیلها نیز برای صنعت و همه کارخانه ­ها معتبر بود.

[۱] Causal Loop

[۲] System Dynamics

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *